
Дегельмінтизація собак та котів - загальні рекомендації
Дегельмінтизація є важливою процедурою для підтримки здоров'я ваших домашніх улюбленців.
Що таке дегельмінтизація?
Дегельмінтизація - це лікувально-профілактичний захід, спрямований на оздоровлення або профілактику паразитозів у тварин. Це невід'ємна частина турбот про вашого вихованця, що підтримує його здорову життєдіяльність, про яку не варто забувати.
Це процес видалення гельмінтів (глистів) з організму тварини. Гельмінти можуть викликати серйозні проблеми зі здоров'ям, включно із розладами травлення, втратою ваги, анемією та навіть загибеллю у важких випадках.
Чому дегельмінтизація важлива?
1. Здоров'я тварини. Гельмінти можуть викликати різні захворювання, що впливають на загальний стан здоров'я тварини.
2. Профілактика інфекцій. Деякі гельмінти можуть передаватися від тварин до людей, тому дегельмінтизація допоможе захистити і вас.
3. Підвищення ефективності вакцинації. Наявність гельмінтів може знижувати імунну відповідь на вакцинацію.
Профілактична дегельмінтизація
Якщо симптоми гельмінтозу відсутні, проте домашня тварина контактувала з потенційними переносниками інвазії - профілактична дегельмінтизація тільки вітається. Це важливо, щоб повністю виключити ризик потрапляння яєць гельмінтів в організм здорової особини і подальшого розвитку паразитів. Рекомендується профілактична вакцинація.
Лікувальна дегельмінтизація
Якщо встановлено факт присутності в організмі небезпечних паразитів, тварині в обов'язковому порядку необхідна лікувальна дегельмінтизація. Відбувається зараження не тільки під час безпосереднього контакту здорової особини із хворими тваринами, але і після вживання в раціон інфікованих харчових інгредієнтів, наприклад, м'яса і води.
Схема обробки тварини, яка обирається ветеринарним лікарем, може включати посилені терміни і дози вживання протипаразитарного засобу. Також підбирається супутня терапія і дієта.
Важливим уточненням під час проведення лікувальної обробки є те, що обробляти потрібно всіх тварин, які контактували із зараженою особиною безпосередньо чи через предмети побуту.
З урахуванням різноманіття форм гельмінтів і пошкоджень, які вони викликають, для боротьби з ними потрібен системний підхід. Чим більш надійно буде побудована програма, тим кращим буде отриманий ефект і меншою ймовірність нанесення шкоди організму. Важливо знати, що навіть у випадках загибелі гельмінтів, потрібне їх термінове виведення, оскільки у результаті їх розпаду можлива серйозна інтоксикація.
Коли проводити дегельмінтизацію?
Існує багато схем протигельмінтної обробки. Загальновизнані і прості варіанти наведено нижче:
- цуценята та кошенята. Перша дегельмінтизація проводиться у віці 3-4 тижнів, потім щомісяця до досягнення 6 місяців;
- дорослі тварини. Рекомендується проводити дегельмінтизацію кожні 3-6 місяців;
- перед вакцинацією. За 10-14 днів до вакцинації.
При більш детальному та індивідуальному підході ветеринарний лікар враховує декілька критеріїв:
вік тварини. Молоді тварини мають більшу схильність до ураження гельмінтами;
скупчення тварин, гігієна оточення. Необхідно враховувати важливість колективної протипаразитарної обробки тварин у випадку групового утримання. Потрібно дотримуватися графіку обробок;
утримання тварини: квартирне чи з виходом на вулицю. Вірогідність контакту зі свійськими тваринами або смітниками тощо. Тварин, які не виходять на вулицю, можна обробляти кожні 6 місяців, проте ті особини, що гуляють, повинні проходити профілактичні обробки кожні 3 місяці, незалежно від сезону;
тип годування тварин. Доведено, що натуральний тип харчування має більш високий ризик зараження тварин гельмінтами і це потребує більш частої обробки від паразитів (до 12 разів на рік).
З огляду на умови утримання і харчування тварин провідними паразитологами були створені рекомендації із класифікації груп ризику та схеми обробок для собак і котів.
Сучасні рекомендації від Національної громадської організації “Асоціація Європейської наукової ради з проблем паразитозів тварин-компаньйонів в Україні” (ESCCAP UA):
Ознаки зараження гельмінтами
Якщо маленьких кошенят для перевірки на наявність глистів треба показати ветеринару, то у дорослої особини їх наявність можна визначити за характерними симптомами. Ветеринари радять проводити дегельмінтизацію дорослих тварин тільки тоді, коли у них є відповідні ознаки. До найбільшого ризику схильні вуличні жителі. Необхідно знати, що у деяких кішок за наявності гельмінтів не проявляється ніяких симптомів захворювання. Але все-таки частіше уважний власник може помітити один або кілька з перерахованих нижче ознак:
- втрата апетиту;
- блювота та діарея;
- здуття живота;
- млявість;
-наявність гельмінтів у фекаліях або біля анального отвору.
Якщо ви помітили хоча б один із перелічених симптомів, не втрачайте часу, необхідна термінова дегельмінтизація.
Препарати для дегельмінтизації
Для того щоб правильно обрати препарат, який найбільше підходить для вашого улюбленця, найперше треба визначитися з формою застосування. Сьогодні існує безліч препаратів у формі таблеток, крапель, суспензій або паст із різними запахами і смаками. Крім того, потрібно суворо дотримуватись інструкції до препарату щодо дозування, режиму, кратності.
У жодному разі не можна обробляти слабких, хворих, виснажених, нещодавно прооперованих тварин. У такому випадку організм вихованця ослаблений, і додатковий токсичний вплив ангельмінтиків може призвести до плачевного результату.
1. Таблетки. Зазвичай кладуть на корінь язика, щоб тварина їх проковтнула. Більшість препаратів радять приймати з невеликою кількістю їжі або натщесерце. Необхідно спостерігати, чи тварина проковтнула таблетку.
2. Суспензії та пасти. Вводяться у ротову порожнину за допомогою шприца без голки. У пащу тварини легше вводити рідину, яка зазвичай має нейтральний або покращений смак.
3. Краплі. Наносяться на шкіру на загривку. Деякі препарати топікальної форми нанесення мають у своєму складі речовини, які засвоюються через шкіру та накопичуються у крові тварин і мають протигельмінтний ефект. Спектр дії цих препаратів поширюється на круглих гельмінтів і їх личинкові форми. Зручні у використанні.
Догляд після дегельмінтизації
Після процедури важливо забезпечити тварині спокій та доступ до чистої питної води. Спостерігайте за станом здоров'я вашого улюбленця і за необхідності зверніться до ветеринара.
Профілактика зараження
- Регулярно проводьте дегельмінтизацію.
- Уникайте контакту тварин із потенційно зараженими об'єктами.
- Дотримуйтеся гігієни, мийте руки після контакту з тваринами.
Дегельмінтизація є ключовим аспектом догляду за вашими домашніми улюбленцями, що допомагає зберегти їх здоров'я та забезпечити довге і щасливе життя.
Препарати з активним складом протидії на гельмінтів:
KVANTEFEN: рекомендуємо використовувати за порадою лікаря з метою лікування та профілактики для тварин, що мають наявні ознаки розладів травлення, особливо лямбліозу (гіардіозу).
IVERMITEL: для профілактики та лікування широкого спектру інвазій. Єдиний препарат для собак та котів від широкого спектру внутрішніх паразитів, що можуть бути присутні у кишківнику або крові тварин. За високого ступеня інвазії можливий повтор через 10-12 днів.
PRAZEL: для профілактики та лікування гельмінтів, які населяють травний тракт собак та котів, починаючи із тритижневого віку.
Порадьтеся зі своїм лікарем та піклуйтеся про улюбленця разом з Modes!