
Вакцинація котів та собак - що треба знати
Вакцинація котів та собак: навіщо потрібне щеплення і як правильно його зробити?
Імунітет (лат. immunitas — звільнення) — здатність організму розпізнавати та знищувати хвороботворні бактерії та віруси, захищаючи його від інфекцій. Імунітет буває вродженим та набутим. Вроджений імунітет є у всіх тварин, проте він не завжди здатний протистояти збудникам деяких небезпечних захворювань.
Набутий, або адаптивний, імунітет здатний знищувати хвороботворні організми завдяки своїй імунологічній пам'яті. Інакше кажучи, після знайомства з конкретним патогеном імунітет «запам'ятовує» його, знає, як із ним боротися і за повторної зустрічі здатний швидко знищити його. Такий імунітет якраз і формує вакцинація.
Головним принципом вакцинації є введення в організм ослаблених чи вбитих бактерій або вірусів, а також їх компонентів, що викликають конкретне захворювання. Імунна система створює антитіла, і якщо в організм потрапить відповідна бактерія чи вірус, вони негайно відреагують та знищать його.
Ці антитіла виконують роль солдатів-захисників. Після щеплення в організмі залишаються так звані клітини пам'яті, і якщо живий вірус чи бактерія атакують організм, імунітет одразу ж включиться у боротьбу проти прибульця. Якщо ж щеплення не зробити, то інфекція застане імунну систему тварини зненацька. Іншими словами, армія, яка готова до нападу ворога, бореться з ним успішніше, ніж та, яку доводиться формувати у процесі битви.
Для чого потрібна вакцинація?
Якщо нещеплений вихованець підхопить якусь інфекцію, є серйозний ризик ускладнень, важкого перебігу і навіть трагічного результату. Крім того, така тварина може стати переносником інфекції, що небезпечно для оточуючих — як людей, так і тварин. Вакцинація допомагає сформувати у вихованця активний імунітет, і навіть якщо він захворіє, то перенесе хворобу у легкій формі. Ну, а власник заощадить на дорогому лікуванні.
Крім того, вакцинація є обов'язковою для всіх учасників виставок, змагань та інших заходів за участю тварин. Також ветеринарне законодавство у всіх країнах світу, і зокрема в Україні, потребує обов'язкової імунізації домашніх тварин проти певних захворювань.
Чи є різниця у вакцинації собак та котів?
Так, є. Собаки та кішки відрізняються фізіологічно та хворіють на різні захворювання. Тому щеплення їм роблять різні, спеціально адаптовані до кожного виду. Універсальним для всіх тварин та обов'язковим в Україні є щеплення від сказу.
Собак прищеплюють від сказу, чумки, гепатиту, парвовірусу, аденовірусу, лептоспірозу.
Котам роблять щеплення також проти сказу, панлейкопенії, каліцивірусу, герпесу, ринотрахеїту.
Які щеплення потрібні моєму вихованцю?
Існують основні вакцини, введення яких є обов'язковим для всіх собак і котів, якщо вони не мають протипоказань. Також є додаткові вакцини. Їх зазвичай вводять тим тваринам, які виїжджають із власниками до інших країн чи регіонів, з урахуванням біологічних та географічних особливостей цих місцевостей. Наприклад, вакцинація проти хвороби Лайма рекомендована собакам, які живуть або подорожують в райони, де зустрічаються іксодові кліщі.
Чому щенятам і кошенятам потрібен цілий курс щеплень?
Новонароджені цуценята та кошенята особливо вразливі, тому що їх організм ще не стикався з інфекціями. Зазвичай вони отримують імунітет від матері, тобто з материнським молоком вона передає їм антитіла, які захищають новонародженого. Однак такий захист триває дуже недовго, тому важливо не пропустити час, коли вихованцю потрібно зробити перше щеплення.
Перше щеплення цуценятам роблять у віці чотирьох тижнів — зазвичай це вакцина від чуми м'ясоїдних (CDV) та парвовірозу собак типу 2 (CPV-II). Ці щеплення потрібно повторювати кожні чотири тижні до чотиримісячного віку.
Якщо ви вирішите використовувати комплексну вакцину проти чуми м'ясоїдних, парвовірозу, аденовірозу-2 (CAV-2) та парагрипу (CPiV), то першу дозу цієї вакцини потрібно ввести, коли тварині виповниться шість тижнів. Після цього кожні три-чотири тижні вводять додаткову дозу, доки щеняті не виповниться 12 тижнів.
Проти лептоспірозу тварину щеплять у віці восьми тижнів. Вакцину вводять кожні 2–4 тижні, доки щеня не досягне віку чотири місяці.
Вакцину проти сказу щеняті вводять один раз у віці трьох місяців.
Що стосується кошенят, то перші дози вакцини проти панлейкопенії (FPV), каліцівірозу(FCV) та герпесвірусної інфекції (FHV) їм роблять у віці шести тижнів. Щеплення слід робити кожні 3–4 тижні до віку 16 тижнів.
Щеплення проти лейкозу котів (FeLV) кошенятам потрібно зробити якомога раніше — найкраще після досягнення ними восьми тижнів. Усього потрібно дві дози з інтервалом 3–4 тижні. Вакцину, що містить вбитий вірус імунодефіциту котів (FIV), вводять тричі — кожні 3–4 тижні, починаючи з восьмитижневого віку.
Щеплення проти сказу роблять, коли кошеняті виповниться 12 тижнів.
Як часто моєму вихованцю потрібно буде вакцинуватися?
Після введення обов'язкових вакцин як собакам, так і котам вводять бустерну дозу, яку роблять один раз на рік, через певний час після основного курсу вакцинації. Справа в тому, що перша доза вакцини, яку вводять щенятам і кошенятам, лише «навчає» імунну систему тварини розпізнавати збудників захворювань. Всі наступні дози — бустерні — посилюють імунну відповідь на певного збудника. Зазвичай бустерну вакцинацію собакам та кішкам проводять у віці 1 рік 4 місяці, 2 роки 4 місяці тощо.
Як підготувати тварину до вакцинації?
Вакцинувати можна лише здорових тварин. Попередньо потрібно пройти огляд у ветеринара та за 1–2 тижні до вакцинації провести обов'язкову обробку від гельмінтів. За добу перед щепленням постарайтеся убезпечити вихованця від стресів та контактів з іншими тваринами.
Щеплення тварині робити не можна:
– при виснаженні,
– при підвищеній температурі,
– після контакту з хворими тваринами,
– перед та після хірургічного втручання,
– якщо тварина приймає антибіотики,
– за наявності паразитів.
Чи є ризики розвитку ускладнень після вакцинації мого вихованця?
Після щеплення у домашнього улюбленця можуть виникнути реакції на вакцину, це нормально. Зазвичай ці симптоми з'являються протягом першої доби і швидко минають. До них відносяться: млявість, болючість та опухлість у місці введення вакцини, невелике підвищення температури. Більш тривожні симптоми на зразок набряку, блювання, кропив'янки або анафілактичного шоку виникають дуже рідко. Але якщо таке сталося, потрібно терміново зв'язатися із ветеринаром.
Як доглядати за вихованцем після вакцинації?
Після щеплення потрібно дати тварині відпочити у звичній обстановці та захистити її від фізичних навантажень, стресів, протягів та переохолодження. У перші 1–2 дні вихованця не можна купати, а протягом тижня бажано вигулювати подалі від інших тварин.
Пам'ятайте, що вакцинація допоможе попередити захворювання та зберегти здоров'я вашому улюбленцю.
Додатково рекомендуємо ознайомитись з матеріалом - Дегельмінтизація собак та котів